wieszwszystko.com
(110001 wiadomości)
Informacje na czasie, newsy, doniesienia z kraju i ze świata.
Działy:
Wiadomości
  Z kraju
  Ze świata
Nauka i technika
Film, książka, teatr, muzyka
Zdrowie i medycyna
IT, Komputery, Internet
Sport i aktywność
Ciekawostki
Zdrowie i medycyna (18)
Komórki macierzyste jedynym ratunkiem

"Wyrok śmierci poprzedzonej cierpieniem" – tak mówili lekarze o stwardnieniu bocznym zanikowym (SLA), najczęstszym schorzeniu paralitycznym dotykającym osoby dorosłe. Genetyką SLA oraz terapią eksperymentalną tej choroby zajął się polsko-niemiecki zespół lekarzy i neurobiologów. Stwardnienie boczne zanikowe  (łac. łac. sclerosis lateralis amyotrophica) jest rzadkim schorzeniem - atakuje rocznie 4-5 na 100 tysięcyosób, zwykle w 5-6 dekadzie życia. W samej Polsce rozpoznaje się ją u 2-3 tys. osób rocznie. Jest przyczyną co osiemsetnego zgonu..


Nauka w Polsce
[2007-01-02 08:05:00 > 25d]
Ziemniaki kontra miażdżyca

Naukowcy z  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu, pracujący pod kierunkiem prof. Michała Komoszyńskiego, odkryli, że apiraza, enzym zawarty m.in. w ziemniakach, skutecznie przeciwdziała zawałom serca i udarom mózgu. Jak informuje "Gazeta Pomorska", badacze z Zakładu Biochemii Instytutu Biologii Ogólnej i Molekularnej UMK poszukują teraz metody, która umożliwiłaby wykorzystanie apirazy jako leku. Pracują też nad nieinwazyjną i szybką oceną stanu zagrożonych naczyń krwionośnych.


Nauka w Polsce
[2007-01-03 11:50:00 > 24d]
Dlaczego tylko człowiek potrafi przewidywać przyszłość

Badacze amerykańscy wykazali ostatnio, które części naszego mózgu odpowiadają za planowanie i przewidywanie przyszłości. "Tego typu eksperymenty wydają się tylko naukową ciekawostką. Są one jednak niezwykle ważne, ponieważ  prędzej czy później przełożą się na zastosowanie kliniczne" - uważa prof. Andrzej Wróbel, kierownik Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. Nenckiego, jednym z wiodących krajowych ośrodków zajmujących się badaniem funkcji mózgu i określaniem znaczenia poszczególnych jego regionów,


Nauka w Polsce
[2007-01-05 07:40:00 > 22d]
Kongres Kardiochirurgiczny 2009 w Polsce

Europejski Kongres Kardiochirurgiczny 2009 odbędzie się w Warszawie - ogłosiła obradująca w Londynie Rada Dyrektorów Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń (ESCVS). Rada zaproponowała, aby honorowy patronat nad wydarzeniem objął pionier transplantacji serca w Polsce oraz jeden z twórców nowoczesnej kardiochirurgii, prof. Zbigniew Religa.


Nauka w Polsce
[2006-12-21 03:55:00 > 6d]
Powstają dwie pierwsze stałe ekspozycje Centrum Nauki Kopernik

"Człowiek i środowisko" oraz "Świat w ruchu" to dwie pierwsze, a zarazem największe ekspozycje stałe Centrum Nauki Kopernik (CNK), które wykonają holenderskie firmy Bruns i NorthernLight - poinformował 20 grudnia w Warszawie p.o. dyrektora CNK Robert Firmhoffer. Ekspozycje będą kosztowały blisko 12 mln złotych, sfinansuje je Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wystawy obejmą 171 interaktywnych eksponatów.


Nauka w Polsce
[2006-12-21 05:10:00 > 6d]
Polacy nie muszą umierać na raka

Przez ostatnie lata brakowało skutecznego programu przeciwnowotworowego i polityki państwa w tej dziedzinie; ma to zmienić wdrażany Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych - zapowiada prof. Jan Steffen, przewodniczący Rady Naukowej Centrum Onkologii . W ciągu najbliższych 10 lat na walkę z rakiem zostaną przeznaczone 3 mld. zł. Program obejmuje profilaktykę, wczesne wykrywanie, leczenie i pomoc przewlekle chorym.


Nauka w Polsce
[2006-12-05 11:10:00 > 22d]
Telemedycyna dziś i jutro

"Telemedycyna, czyli medycyna na odległość, będzie w XXI wieku jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki" - prognozują naukowcy. Jak podkreślają, już wkrótce umożliwi ona lekarzom specjalistyczne konsultacje z najlepszymi fachowcami, nawet oddalonymi o tysiące kilometrów, wzajemne zdalne asystowanie przy trudnych zabiegach chirurgicznych, stałe monitorowanie przewlekle chorych pacjentów i wyników leczenia. A to tylko niektóre przykłady możliwości stosowania telemedycyny w praktyce...


Nauka w Polsce
[2006-12-06 06:30:00 > 21d]
Komputerek za uchem

Najnowsze aparaty słuchowe to właściwie wyspecjalizowane komputery do obróbki dźwięku. Powoli będą one wypierać starsze aparaty, kojarzone z niezgrabnym, szarawym pudełkiem umieszczonym za uchem. "Jak wynika ze statystyk, osoby niedosłyszące zwlekają przeciętnie przez 7 lat zanim nabędą aparat słuchowy" - mówili organizatorzy konferencji prasowej dotyczącej nowej generacji aparatów słuchowych, a zorganizowanej we wtorek 5 grudnia w Warszawie.


Nauka w Polsce
[2006-12-06 08:45:00 > 21d]
Epidemia otyłości szerzy się wśród polskich dzieci

Niemal 16 proc. dzieci i nastolatków w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość. Ma to dramatyczne konsekwencje zdrowotne, takie jak wzrost zachorowań na cukrzycę typu II i nadciśnienie w młodym wieku - alarmują lekarze.


Nauka w Polsce
[2006-12-07 09:30:00 > 20d]
Tomograf, który szybciej wykrywa raka
Skonstruowane przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej urządzenie może zrewolucjonizować diagnostykę nowotworów piersi kobiet.W Pracowni Techniki Ultradźwiękowej Instytutu Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki wrocławskiej uczelni skonstruowano wersję laboratoryjną tzw. ultradźwiękowego tomografu transmisyjnego. Nowa aparatura ma dawać dokładniejsze wyniki.
Nauka w Polsce
[2006-12-07 10:00:00 > 20d]
Nowatorska operacja jelita grubego u dwulatka

Chirurdzy z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie wykonali pod kierunkiem prof. Piotra Czauderny nowatorską operację wycięcia chorej części jelita grubego u dwuletniego dziecka. "Nowatorstwo operacji polega na tym, że została ona przeprowadzona przez odbyt, bez rozcinania powłok brzusznych" - mówi ordynator oddziału chirurgii dziecięcej dr Wojciech Choiński.


Nauka w Polsce
[2006-12-08 17:30:00 > 19d]
Polskie naukowe osiągnięcia medyczne według PAN

Badania nad lekami przeciwdepresyjnymi, procesami uzależniania się od narkotyków, krążeniem krwi w nerkach oraz nad leczeniem raka jelita grubego to - według Polskiej Akademii Nauk - najważniejsze obecnie polskie osiągnięcia w naukach medycznych. Doroczne nagrody Wydziału Nauk Medycznych PAN  wręczono w piątek 8 grudnia w Warszawie. Ogłoszono jednocześnie, że nowym przewodniczącym Wydziału Nauk Medycznych PAN  od 1 stycznia będzie prof. Wojciech Kostowski.


Nauka w Polsce
[2006-12-09 09:50:00 > 18d]
Pierwszy w Polsce aparat do leczenia refluksu

Nowej generacji aparat do leczenia choroby refluksowej, tzw. aparat Stretta, został zakupiony przez Klinikę Chirurgii Ogólnej Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. To jedyne takie urządzenie w Polsce i jedno z nielicznych w Europie.


Nauka w Polsce
[2006-12-11 16:15:00 > 16d]
Przyznano stypendia kobietom-naukowcom

Pięć młodych kobiet-naukowców, które prowadzą  badania dotyczące raka płuc i krwi, udaru mózgu, choroby Alzheimera i wirusowego zapalenie wątroby typu C otrzymało stypendia naukowe L'Oréal Polska dla Kobiet i Nauki. "Wszystkie laureatki prowadzą w wyspecjalizowanych instytutach i zespołach badawczych prace nad tematami ważnymi, o wielkiej użyteczności społecznej, w zakresie ludzkiego zdrowia i postępu współczesnej medycyny" - podkreśla przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Jerzy Kłoczowski.


Nauka w Polsce
[2006-12-04 00:35:00 > 23d]
Antykoncepcja XXI wieku po polsku

Profilaktyka zaburzeń hormonalnych u kobiet poprzez upowszechnienie wiedzy o naturalnych metodach rozpoznawania płodności to, zdaniem prof. Bogdana Chazara, podstawowy cel kampanii przygotowywanej przez Ministerstwo Zdrowia. Według kobiet zrzeszonych w Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w programie brakuje istotnych informacji o skuteczności naturalnej antykoncepcji, kampania zaś promuje wyłącznie metody naturalne, co jest sprzeczne ze standardami medycznymi oraz założeniami skutecznej i racjonalnej polityki zdrowotnej.


Nauka w Polsce
[2006-12-04 00:45:00 > 23d]
Wydział Nauk Rolniczych PAN nagradza

Badania nad ospą myszy, chorobami pszenicy oraz układem rozrodczym ryb to niektóre z tematów prac nagrodzonych w bieżącym roku przez Wydział Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk. Najwyższe wyróżnienie wydziału, medal im. Michała Oczapowskiego, odebrał dr hab. Andrzej Szujecki. Nagrody wręczono 4 grudnia w Warszawie.


Nauka w Polsce
[2006-12-04 14:40:00 > 23d]
Zespół naukowców z IBB odsłania tajemnice drożdży

W jaki sposób powstaje kefir? Dlaczego maseczka z drożdży korzystnie wpływa na cerę i co powstaje w wyniku fermentacji tych znanych od tysięcy lat grzybów? Tego mogli się dowiedzieć uczestnicy happeningu naukowego w Instytucie Biochemii i Biofizyki (IBB) PAN w Warszawie, zorganizowanego w ramach trwającej w wielu europejskich krajach Nocy Badaczy i warszawskiego Festiwalu Nauki.


Nauka w Polsce
[2006-12-12 08:50:00 > 15d]
Doc. Celejowa: Zbyt wielu ludzi lekceważy zdrowy styl życia

"Od odpowiedniego stylu życia zależy aż 53 procent naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania" - powtarza od lat doc. Irena Celejowa i martwi się, że tak wiele osób wciąż lekceważy to zagadnienie. "Trzeba ludziom jeszcze więcej mówić o zdrowym stylu życia" - podkreśla.


Nauka w Polsce
[2006-12-17 23:10:00 > 9d]
© 2006 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne | Uwagi, sugestie, pytania ->
Ranking telewizorów